TWOJA SKÓRA LATEM

Nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja twarzy i ciała, o której pamiętałyśmy cały rok może zostać zniweczona, jeśli narazimy naszą skórę na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Dermatolodzy traktują pigmentację ( opalanie ) jako reakcję obronną skóry.

Oto grzechy główne, które popełniamy korzystając zbyt zachłannie z uroków lata:
- zbyt długie przebywanie na słońcu, szczególnie między godziną 11 a 15 powoduje nadmierne wysuszenie skóry, grozi oparzeniami słonecznymi ( co w przyszłości może skutkować nowotworami skóry ).
Pamiętajmy o stosowaniu preparatów ochronnych ochronnych dużym wskaźniku protekcji.Badania dermatologiczne wykazują, że stosujemy zbyt małe ilości preparatów ( połowę lub jedną czwartą zalecaną przez specjalistów ! ).

Jak się ratować?
Po opalaniu preparatu ochronnego nie zmywa się mydłem, lecz nowoczesnym syndetem ( mydłem bez mydla ). Preparaty te zmywają brud nie naruszając płaszcza lipidowego skóry, rozpuszczone w wodzie nie powodują alkalizacji skóry, dzięki czemu odczyn pH nie zmieni się, a skóra nie ulega wysuszeniu i pojawią się objawy jej nadwrażliwości. W pielęgnacji zaleca się stosowanie preparatów nawilżających, pojędrniających i regenerujących.
- kąpiele w morskiej lub chlorowanej wodzie w basenie przyczyniają się do zniszczenia naturalnej bariery lipidowej skóry. Staje się ona bezbronna i bardziej podatna na mikrourazy oraz infekcje, szczególnie grzybicze i bakteryjne.

- słońce a zapachy.....
Latem chcemy pięknie pachnieć, ale często powinniśmy rozstać się z ulubionymi perfumami, których używałyśmy cały rok. Perfumowanie się przed plażowaniem może spowodować szpecące przebarwienia, które są bardzo trudne do usunięcia i wymagają potem długiej terapii i licznych zabiegów dermatologicznych.

- włosy a słońce
Jeśli nasze włosy były przez cały rok w rękach najlepszego stylisty, nie zmarnujmy tego co dla nich zrobiłyśmy. Nie będą nam wdzięczne za kontakt z intensywnym słońcem oraz długotrwałym moczeniem w wodzie. Pamiętajmy włosy, szczególnie farbowane należy chronić przed promieniowaniem UV (preparaty z filtrami, chusteczka ).

- słońce a preparaty hormonalne (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza )
Środki hormonalne oraz inne leki, tzw. fototoksyczne stosujemy często przez cały rok. Pamiętajmy wtedy o unikaniu intensywnego słońca bo może spowodować przebarwienia, które są bardzo trudne do likwidacji. Konieczne jest używanie preparatów z wysokim wskaźnikiem protekcji.

Powrót